Przyszłość – strach przed reakcją innych

3 RUNDY EFT – „Boję się tego, co powiedzą inni”

Z CYKLU 'ROZMOWY Z CIAŁEM cz.7′

© Tłumaczenie: Katarzyna Dodd

Wiele osób martwi się o to, jak „zareagują inni”. Taka postawa zawsze zakłóca swobodę tworzenia obfitości. Nie chodzi o to, że nie pragniemy sukcesu, czy szczęścia, ale obawiamy się co „oni” powiedzą, albo jak zareagują na nasz sukces. Wydaje się oczywiste, że wszyscy mamy obawy dotyczące zmian w naszym życiu, ale tak naprawdę reprezentuje to ograniczające przekonania i wierzę, że mają one moc osłabienia naszych systemów immunologicznych.

Niekiedy ludzie sabotują siebie poprzez chorobę, aby w ten sposób załagodzić sprawę z osobą, która może być zazdrosna o ich sukces. Czasami przybierają z powrotem na wadze po tym, jak w trudach ją zrzucili, albo zaczynają znowu palić papierosy, aby inni mogli poczuć się lepiej. Kiedy indziej klienci nagle się rozchorowują, aby odroczyć efekty po to tylko, żeby zapobiec negatywnym reakcjom ze strony rodziny, czy współpracowników.

Jeśli znajdziesz czas, aby porozmawiać ze swoim ciałem, to na pewno „usłyszysz” odpowiedzi na niektóre ważne pytania. Wszystkie lęki mają jakieś swoje miejsce w ciele. Uważam, że wszystkie uczucia i emocje jakie tylko możliwe, zmieniają chemię naszego organizmu.

Na przykład, wypowiedz na głos następujące ograniczające przekonania:

  • Jestem przekonany, że gdy odniosę sukces, to oni mnie opuszczą.
  • Wiem, że jeśli nie będę doskonały, to oni mnie nie będą kochać.
  • Jeśli znowu będę wyjątkowy, to mnie osądzą i zranią.
  • Jeśli będę mieć zbyt wiele osiągnięć, to nie będę w stanie nikomu ufać.
  • Jeśli dostanę tą pracę, to oni będą zazdrośni, co mnie zrani.

Czy którekolwiek z powyższych zdań jest ci znajome? Sprawdź co naprawdę kryje się za tymi ograniczającymi przekonaniami.

Przeczytaj jeszcze raz powyższą listę stwierdzeń i zlokalizuj miejsce w ciele, gdzie je czujesz. Czy zdanie dotyczące zaufania czujesz w brzuchu? Czy zazdrość utknęła ci w gardle? Gdzie przekonanie o byciu idealnym ląduje w twoim ciele?

Kolejnym ważnym pytaniem do zadania sobie i innym jest Co wydarzyło się, gdy osiągnąłeś sukces ostatnim razem? Zwykle miały miejsce jakieś negatywne konsekwencje (lub problem), gdy ostatnim razem udało ci się osiągnąć sukces. Takie zdarzenia muszą być uwolnione z systemu energetycznego i ciała, ponieważ w przeciwnym razie znajdziesz setki sposobów na sabotowanie własnego sukcesu, aby pozostać „bezpiecznym” przed ewentualnym powtórzeniem się tego samego.

Pewną piosenkarkę, jeszcze w szkole podstawowej, drażniono i wyszydzano z powodu zagrania głównej roli w szkolnej sztuce teatralnej. Uważali oni, że to nie było „super” i prawdopodobnie byli również zazdrośni. Od tego czasu zaczęła mieć problemy z gardłem. Patrząc na to z boku wydaje się to oczywiste, ale ona nigdy nie zobaczyła energetycznego i emocjonalnego powiązania dlaczego jej wrażliwym miejscem w ciele było gardło. Zawsze gdy się rozchorowała, to miało to jakiś związek z jej gardłem. Nie zdawała sobie sprawy, że ekspresja siebie poprzez śpiew wywoływała u niej konflikt.

PUNKT KARATE:

Mimo, że ośmieszyli mnie za bycie oryginalną, to wybieram wypowiedzenie na głos swoich uczuć raz na zawsze.

Mimo, że ich drażnienie mnie naprawdę bolało i pozwalam temu siedzieć w moim gardle, to akceptuję kim jestem i jak się czuję.

Mimo, że dokuczali mi i utknęło mi to w gardle przez te wszystkie lata, to akceptuję to kim jestem i jak się z tym czuję.

BREW: Nie czuję, abym mogła wyrazić swoje uczucia

BOK OKA: Ta uraza utknęła mi w gardle

POD OKIEM: Czuję się naprawdę urażona przez ich wstrętne komentarze

POD NOSEM: Chciałam śpiewać i to w sposób wolny

BRODA: Myślałam, że dobrą rzeczą było wyrazić swój głos

OBOJCZYK: Moje gardło jest takie wrażliwe

POD PACHĄ: Jestem zmęczona tym ciągłym bólem gardła

GŁOWA: Chcę się czuć wolna i wyrażać wszystko co czuję

BREW: Zasługuję na głos

BOK OKA: Jestem gotowa na wyrażenie swoich uczuć

POD OKIEM: Wtedy nie mogłam im powiedzieć jaka byłam urażona

POD NOSEM: Nie mogłam wyrazić swoich uczuć

BRODA: I ciągle mnie to czasami boli w gardle

OBOJCZYK: Chcę po prostu krzyczeć i śpiewać i wyrazić swoje uczucia

POD PACHĄ: Czemu nie mogę śpiewać?

GŁOWA: Co się dzieje z moim gardłem?

Gardło zawsze reprezentuje naszą zdolność komunikacji, dlatego owa klientka potrzebowała wielopoziomowego opukiwania. Kiedy uwolniła to początkowe zdarzenie traumatyczne przechowywane w gardle, mogła zacząć pracować nad strachem, że „oni” znowu ośmieszą ją w przyszłości.

Pewien biznesmen był ofiarą okropnych plotek po tym, jak wybrano go do promocji, zamiast innego bardziej doświadczonego pracownika. Jaki wywołało to efekt w kontekście energii i strachu? Za każdym razem, gdy zbliża się kolejna promocja, to sabotuje on swój sukces. Gdy zapytałam go Co stało się ostatnim razem, gdy osiągnąłeś sukces?, od razu przypomniał mu się ten nieprzyjemny czas w pracy i zobaczył energetyczne połączenie ze swoim samo-sabotującym zachowaniem. W jego przypadku sabotaż polegał na „wypadnięciu dysku w kręgosłupie” i potrzebie pozostania w domu w łóżku. Zaleceniem lekarza było pozostanie w łóżku, tak więc miał „prawdziwe” wytłumaczenie, aby nie pojawiać się w pracy. Zdarzało się to zawsze w okolicach końcowych terminów ważnych projektów, tak więc szef nie mógł więcej na nim polegać.

PUNKT KARATE:

Mimo, że obawiam się swego sukcesu i tego co mogą znowu powiedzieć, to akceptuję kim jestem i to co czuję.

Mimo, że boję się odniesienia sukcesu jeszcze raz, bo pamiętam co stało się ostatnim razem, to akceptuję moje uczucia i to kim jestem.

Mimo, że boję się znowu odniesienia sukcesu, bo oni nie będą z tego zadowoleni, to akceptuję i doceniam to kim jestem i jak się czuję.

BREW: Boję się ponownie odnieść sukces

BOK OKA: Nie pamiętasz co stało się ostatnim razem?

POD OKIEM: Tak się boję wybić ponad innych

POD NOSEM: Nie chcę, aby znowu byli złośliwi

BRODA: Nie chcę znowu się wyróżniać

OBOJCZYK: Pamiętam co stało się ostatnim razem

POD PACHĄ: Boję się, aby znowu zobaczyli mój sukces

GŁOWA: Nie chcę znowu błyszczeć

BREW: Czuję ten ból w moich plecach

BOK OKA: Moje plecy są takie wrażliwe

POD OKIEM: Nigdy nie czułem wsparcia ze strony moich współpracowników

POD NOSEM: Nie chcę, aby znowu byli dla mnie złośliwi

BRODA: Nie chcę znowu się wyróżniać

OBOJCZYK: Pamiętam, co stało się ostatnim razem

POD PACHĄ: Boję się osiągnąć sukcesu

GŁOWA: Nie chcę znowu błyszczeć, więc biorę to na moje plecy

BREW: Jestem gotowy uwolnić ten ból

BOK OKA: Zamierzam uwolnić tą urazę z tamtego doświadczenia

POD OKIEM: Ich uczucia opisywały ich samych

POD NOSEM: Wybieram sukces oraz zadowolenie z niego

BRODA: Chcę odnieść sukces i czuć się silnie w swoim ciele

OBOJCZYK: Już teraz odnoszę sukces

POD PACHĄ: Nie potrzebuję się więcej ukrywać

GŁOWA: Czuję się wolny i gotowy, aby ruszyć naprzód

W tym przypadku również, proces uwalniania się ma kilka kroków. Najpierw uwolnij początkowe wydarzenie, a następnie strach przed powtórzeniem się tego samego w przyszłości, kończąc na pozbywaniu się symptomów w ciele.

Jeden z moich klientów nie mógł sobie poradzić z faktem, że ciągle sabotował siebie w swoim własnym biznesie. Miał talent, miał kontakty, ale nigdy nie mógł dobić targu. Jego zarobki utrzymywały się na stałym poziomie, ale w ciągu 20 lat zmieniającej się sytuacji ekonomicznej nie udało mu się tego poziomu podnieść. Najwidoczniej miał swoją bezpieczną strefę, ale nie wiedział dlaczego. Kiedy zapytałam go Co stało się ostatnim razem, gdy odniosłeś prawdziwy sukces?, to zaczęło mu świtać co to za blokady. Wiele lat temu, mniej więcej w czasie gdy odniósł wielki sukces, pewien ważny członek rodziny umarł, a on w tej sytuacji poczuł się zawstydzony, że w tym okresie śmiał w ogóle zajmować się sukcesem.

Oczywiście te dwie rzeczy nie miały ze sobą nic wspólnego (nikt nie umarł z powodu jego sukcesu), ale jego mózg połączył ze sobą te dwa zdarzenia. Pamiętajmy, że nie mówimy tu o logicznym myśleniu, ale o połączeniach emocjonalnych, energii i skojarzeniach. Jego podświadomy wniosek był taki: jeśli coś dobrego się stanie, to zaraz potem musi się stać coś złego. Rozwinął się u niego schemat, w którym potrzebował sabotażu do utrzymania równowagi. Używał wymówki bycia „zbyt zmęczonym”, aby pracować. Ciągle mówił o braku energii, słabości, zmęczeniu i wyczerpaniu, aczkolwiek lekarze przetestowali go na wszystkie strony i nie znaleźli żadnych anomalii.

Człowiek ten miał oczywiście odpowiednie zdolności i wiedzę, aby wznieść się na poziomie finansowym i zawodowym. Ale sabotowanie swego sukcesu przez bycie „zbyt zmęczonym” dawało mu poczucie kontroli, bo przynajmniej on sam to powodował, a nie los. Gdy członek rodziny zmarł, czuł się on zupełnie pozbawiony kontroli i zaprzysiągł sobie w duchu, że nigdy nie wychyli się poza swoją bezpieczną strefę. Kiedy odkrył to połączenie, to użył EFT aby uwolnić i zatrzymać ową potrzebę sabotażu własnego sukcesu.

PUNKT KARATE:

Mimo, że boję się znowu odnieść sukcesu z powodu tego, co się stało, to wybieram akceptację swoich uczuć i tego, kim jestem.

Mimo, że ciągle sabotuję siebie, bo obawiam się, że coś złego się stanie, to akceptuję kim jestem i jak się czuję.

Mimo, że jestem przekonany, że coś złego się stanie jeśli znowu odniosę sukces, to i tak głęboko i całkowicie akceptuję siebie.

BREW: Obawiam się odnieść sukcesu

BOK OKA: Pamiętam, co stało się ostatnim razem

POD OKIEM: Jestem pewny, że te wydarzenia mają związek ze sobą

POD NOSEM: Nie czuję się bezpiecznie, aby odnieść sukces ponownie

BRODA: Chcę pozostać bezpieczny i ochraniać moją rodzinę

OBOJCZYK: Obawiam się odniesienia sukcesu

POD PACHĄ: Nie chcę, aby znowu coś złego się stało

GŁOWA: Martwię się i czuję winny z powodu mojego sukcesu

BREW: Ciągle czuję się winny z powodu mojego sukcesu

BOK OKA: Moje życie układało się tak dobrze

POD OKIEM: Ciągle czuję się winny, że zajmowałem się własnym sukcesem

POD NOSEM: Nie chcę, aby znowu coś złego się stało

BRODA: Jestem bez przerwy taki zmęczony

OBOJCZYK: To nie było fair

POD PACHĄ: To była moja wina

GŁOWA: Nie, to nie była moja wina

Jeśli któryś z powyższych przykładów pasuje do twojej historii, to opukuj dalej razem z podanymi sekwencjami, a potem stwórz własne lepiej opisujące twój własny przypadek.

Mam nadzieję, że seria Rozmowy z ciałem okazała się pomocna. Pamiętaj, my wszyscy przechowujemy gdzieś w ciałach uczucia i konflikty, dlatego poświęć czas na wsłuchanie się w siebie i potrzeby własnego ciała. Nasze systemy odpornościowe potrzebują wsparcia, nasze uczucia potrzebują ekspresji, a nasze ciała odpoczynku i odstresowania od przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Carol Look
EFT Master

Nie przegap nowych ćwiczeń EFT!

1 odpowiedź do Przyszłość – strach przed reakcją innych

  1. Alicja

    Bardzo pomocny mi artykuł. Dziekuję. Ten przyklad z gardlem najbardziej do mnie trafil, ale opukalam wszystkie przyklady 😍 Gdzie mozna znaleźć wiecoej „Rozmow z cialem”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *