Dlaczego istnieją różne wersje EFT?

Osoby często pytają, czemu trenerzy używają „innych wersji” EFT, skoro nie ma ich opisanych w podręczniku. Podstawowa Procedura EFT stworzona przez Gary Craig’a na początku historii EFT jest bazą dla całego EFT. Przedstawiona jest ona w szczegółach w jego podręczniku. W miarę rozwoju EFT, doszły różne dodatki i modyfikacje, dlatego metoda nie nazywa się TechinkA Emocjonalnej Wolności, tylko TechnikI Emocjonalnej Wolności. Wszystko to składa się na tzw. Sztukę Przekazu, ponieważ samo mechaniczne EFT nie zawsze jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw problemów.

Z czasem doszły dodatkowe punkty, o których nie ma mowy w podręczniku, jak np. Punkt Głowy, stosowany dziś już standardowo. Niektórzy również stosują punkty na nadgarstkach i kostkach nóg. Popularne są rundy (afirmacje) pozytywne, tak lubiane przez zarówno trenerów, jak i klientów. Odkryto, że rozbudowane ustawienia pomagają w korygowaniu Psychologicznego Odwrócenia.

Gary w swoich obecnych książkach pisze, że Ustawienie może być tak długie, jak tylko się komuś podoba, byle zachować jego strukturę. Gary Craig od zawsze gorąco zachęca, aby praktycy łączyli EFT ze swoimi profesjami. Tak więc EFT w połączeniu z psychoterapią może wyglądać inaczej, niż w połączeniu z masażem. To samo dotyczy osobowości trenera/praktyka.

W materiałach treningowych Gary mówi wprost, aby każdy odkrył swój styl EFT, wtedy będzie ono najskuteczniejsze. Mechaniczne EFT to jedno, ale jest jeszcze osoba trenera, która też ma wpływ na przebieg sesji. Najlepiej jest, gdy EFT zleje się w jedną całość z osobowością trenera. Mogą wtedy powstać różne style: krótkie zdania/długie zdania; dodatkowe punkty/brak dodatkowych punktów; skupione na emocjach/skupione na treści; skróty/brak skrótów, itd.

Trenerzy również odkrywają różne nowe techniki EFT, jak Metoda Wyborów Patricii Carrington, Metoda „A co jeśli…” Carol Look, Technika Wyobrażania Gwyneth Moss, czy Technika Pakowania Bagażu Lindsey Kenny i inne. Jeśli tylko Procedura Podstawowa, czyli szkielet we wszystkich technikach jest zachowany, to nie ma się co przejmować tym, że ktoś robi „nieprawidłowe EFT”.

Nie przegap nowych ćwiczeń EFT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *