Problemy złożone i chroniczne

RUNDA EFT – „To jest za ciężkie i za dużo, nie wiem jak się za to zabrać”

EFT w swoim założeniu jest metodą szybką. Przystępując do pracy nad jakąś sprawą spodziewamy się szybkich rezultatów. I wielokrotnie je uzyskujemy. Są jednak nieraz zawiłości, które nie tylko mają wiele aspektów, ale którymi przesiąkliśmy, wydaje się, do szpiku kości i które ciągną się od lat.

Trudno w takich sprawach spodziewać się natychmiastowych rezultatów, dlatego ważne jest, aby odpowiednio do tego podejść, zanim zniechęcimy się mówiąc, że EFT nie działa.

Gary Craig tłumaczy złożone problemy porównując je do stołu. Problem to blat stołu, a podtrzymujące go nogi to poszczególne aspekty składające się na dany problem. Waląc pięścią w blat stołu trudno go powalić, szczególnie jeśli podtrzymuje go 150 nóg, ale podcinając nogi, jedna po drugiej, w końcu doprowadzimy do tego, że stół straci równowagę i sam się zawali.

Podchodząc do dużych problemów najlepiej rozpisać go na poszczególne drobne składające się na niego aspekty. Np. rozległym problemem jest „Mam niskie poczucie własnej wartości”. OK, ale co to tak naprawdę oznacza? Wypisz w jakich dokładnie sytuacjach odczuwasz tą niską samoocenę, a po drugie, gdzie i od kogo nabrałeś takiego przekonania, kto pierwszy tak cię ocenił, kto cię krytykował, czy wyśmiewał, gdzie to było, jak to było, itd.

Gdy masz już listę zacznij opukiwać się na każdy jej podpunkt po kolei, skupiając się TYLKO NA JEDNYM w danej rundzie, oceniając intensywność emocji przed i po rundzie. Po jakimś czasie zauważysz, że przekonanie „mam niskie poczucie własnej wartości” zaczyna się zmieniać.

Tak samo traktujemy każdy jeden złożony, czy chroniczny problem.

Inną sprawą jest systematyczność, o której Gary nieustannie przypomina. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Pozdrawiam,
Kasia Dodd

RUNDA EFT

Punkt Karate:

Mimo że mam ten rozległy problem i nie wiem jak się za niego zabrać, to otwieram się na to, aby praca okazała się łatwa.

Mimo że ten problem jest tak wielki, iż EFT na niego nie działa, to wybieram spokój i cierpliwość gdy nad nim pracuję.

Mimo że na ten problem nic nie działa, bo jest tak ciężki, to akceptuję że każdy problem ma swoje rozwiązanie i zamierzam go znaleźć.

Brew: Ten ciężki problem
Bok Oka: Ten wielki problem
Pod Okiem: Nie wiem jak się za to zabrać
Pod Nosem: Nic mi nie pomaga
Broda: Nawet EFT jest za słabe
Obojczyk: Ten złożony problem
Pod Pachą: Ten głęboki problem
Głowa: Nie wiem jak nad nim pracować

Brew: Akceptuję siebie i to że teraz mam ten problem
Bok Oka: Otwieram się na to, że rozwiązanie nie jest takie trudne jak mi się wydaje
Pod Okiem: Z łatwością rozwiązuję tą sprawę
Pod Nosem: I pozwalam wszelkim siłom aby mi pomogły
Broda: Wybieram spokój i cierpliwość gdy pracuję nad tym problemem
Obojczyk: Z każdym dniem jestem bliżej rozwiązania tej sprawy
Pod Pachą: W pełni zasługuję na to aby być wolnym od tego
Głowa: Dlatego z wdzięcznością zmierzam do dnia, gdy poczuję się wolny

Nie przegap nowych ćwiczeń EFT!

1 odpowiedź do Problemy złożone i chroniczne

  1. Ana

    Tego właśnie mi było trzeba, taka jestem wdzięczna, że znalazłam 🙂 Tak, od niedawna właściwie, codziennie wykonuję 1-3 rund, a wciąż czuję, że jak jeden problem ustąpi, zaraz pojawia się inny, trochę jak cebula, pod jedną warstwą następna . A tu może własnie o tę złożoność chodzi. To będę sobie teraz tę Rundkę wykonywać. Już po pierwszym samym tylko jej przeczytaniu, pojawiło się odczucie, że tak to jest To 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *