Czy pieniądze szczęście dają, czy nie?

RUNDA EFT – „Pieniądze szczęścia nie dają”

(Fragment ebooka „Ach te pieniądze – ćwiczenia EFT na poprawę relacji z pieniędzmi”).

„Pieniądze szczęścia nie dają” – powiedzenie to jest trochę podstępne, ponieważ trzeba je dobrze zrozumieć. Ma ono sens tylko w odpowiednim kontekście. O trafności tego powiedzenia przekonują niektórzy bogaci ludzie, którzy pomimo bogactwa czują się bardzo nieszczęśliwi. I pieniądze niczego nie są w stanie dla nich zrobić. Powiedzenie natomiast osobie z białaczką, której życie zależy od drogiego przeszczepu i która nie ma na to pieniędzy, że pieniądze szczęścia nie dają, byłoby zdecydowanym kłamstwem i nadużyciem.

W społeczeństwie, którego finanse są integralną częścią, pieniądze są niezbędne i ich brak prowadzi do wielu stresów, tragedii i nieszczęść. Z drugiej strony, szczęście jest stanem wewnętrznym i nie zależy od ilości pieniędzy. To nie jest tak, że im więcej ktoś ma pieniędzy, tym więcej szczęścia w życiu. Statystyki pokazują, że najwięcej szczęśliwych osób znajduje się w przedziale osób ze średnimi zarobkami.

Wiele osób pada ofiarą iluzji materialnej. Mylą szczęście z ilością dóbr materialnych. Rzeczy i przedmioty dają satysfakcję, ale na krótką chwilę. Aby utrzymać ten stan satysfakcji potrzeba kolejnej rzeczy i kolejnej i kolejnej, aż w końcu osoba ginie pod górą rzeczy, a poczucia szczęścia wewnętrznego jak nie było tak nie ma. Coraz więcej natomiast rozczarowania i stresu z powodu nagromadzonych dóbr. Przekonanie, że szczęście zależy od rzeczy zewnętrznych jest iluzją polegającą na krótkotrwałej radości i satysfakcji. Tymi rzeczami nie da się nakarmić naszych wewnętrznych potrzeb.

Padnięcie w dzisiejszych czasach ofiarą iluzji materialnej jest bardzo łatwe. Media są w tym szczególnie skuteczne. Jeżeli dobrze przyjrzymy się reklamom, to wiele z nich wmawia nam, że po nabyciu danych produktów nasze życie stanie się lepsze, wpłynie to na nasze poczucie własnej wartości, że będziemy kimś więcej, będziemy szczęśliwsi. Zaprogramowane w ten sposób umysły w końcu w to wierzą i zaczynamy szukać swojej własnej tożsamości i szczęścia w rzeczach. Jeśli tych rzeczy nie możemy mieć to przychodzi problem ze niską samooceną, złością, a nawet depresja.

Jeżeli nasze samopoczucie i radość uzależnione są od pieniędzy i rzeczy, to wkrótce przekonamy się, że pogoń za szczęściem nie ma końca i nigdy ono nie nadchodzi. Co więcej, pozbawieni tych rzeczy wpadamy w skrajną rozpacz.

Szczęście jest stanem wewnętrznym i nie zależy od ilości pieniędzy. Można żyć skromnie i być wewnętrznie szczęśliwym, można mieć góry pieniędzy i być wewnętrznie szczęśliwym.

RUNDA EFT

PUNKT KARATE:
Mimo, że pieniądze szczęścia nie dają, to i tak akceptuję siebie całkowicie i głęboko.(3x)

BREW: pieniądze nie dają szczęścia
BOK OKA: ale są mi potrzebne
POD OKIEM: pieniądze szczęścia nie dają
POD NOSEM: nie mogę mieć pieniędzy i być jednocześnie szczęśliwym
BRODA: bo pieniądze szczęścia nie dają
OBOJCZYK: pieniądze są złem koniecznym
POD PIERSIĄ: pieniądze szczęścia nie dają
POD PACHĄ: nie mogę być szczęśliwym i mieć pieniędzy
GŁOWA: to się nawzajem wyklucza

BREW: otwieram się na szczęście niezależnie od ilości pieniędzy
BOK OKA: szanuję pieniądze, bo pozwalają mi żyć
POD OKIEM: zapraszam pieniądze do mojego życia
POD NOSEM: abym miał spokój finansowy i czul się bezpiecznie
BRODA: szanuję moje potrzeby wewnętrzne, których nie można ani kupić ani przekupić
OBOJCZYK: cieszę się, że mogę mieć i korzystać z pieniędzy
POD PIERSIĄ: i uznaję, że na tym świat się nie kończy
POD PACHĄ: wybieram radość z posiadania pieniędzy
GŁOWA: pozwalam pieniądzom wpływać i wypływać bez zakłóceń

Nie przegap nowych ćwiczeń EFT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *